Przepyszne i zarazem wykwintne danie. Bardzo rozgrzewające, idealne na zimny jesienny lub zimowy dzień.
Składniki (na 4 porcje dla 4 osób):
Łosoś:
- 500g filetu ze świeżego łososia norweskiego
- ok 1,5 łyżki miodu
- 1 łyżka ziarenek czerwonego pieprzu
- cytryna
- sól i świeżo mielony pieprz
- ok 1 łyżki oliwy
Risotto:
- ok 200 g ryżu do risotto (odmiana arborio)
- 400 g dyni pokrojonej w dość drobną kostkę
- 200 ml białego wytrawnego wina
- 1 cebulka szalotka
- ok pół łyżeczki pręcików szafranu
- przyprawy: sól, pieprz, odrobina gałki muszkatołowej
- łyżka oliwy
- 2 łyżki masła
- ok 1 l bulionu warzywnego*
*można użyć oczywiście kostki rosołowej, ale ja proponuję zrobienie bulionu samodzielnie. Potrzeba będzie 1 litr wody, 2 marchewki, 1/2 selera, ok 1/2 cebuli oraz 1/2 pora, oczywiście sól pieprz oraz listek laurowy. Wszystkie warzywa kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do gotującej się wody razem z listkiem i gotujemy przez ok 40 minut, aż do czasu kiedy wszystkie warzywa będą miękkie oraz doprawiamy do smaku. Następnie przelewamy przez sitko, aby otrzymać sam czysty wywar, już bez warzyw, które zdążyły już oddać swój smak. Taki bulion jest bardziej aromatyczny niż ten z kostki i przede wszystkim pozbawiony niezdrowych wzmacniaczy smaku czy konserwantów.
Przygotowanie:
Łosoś: Jeśli mamy łososia ze skórą, należy się jej pozbyć, oraz sprawdzić czy nie ma żadnych ości (jeśli są, usunąć – najlepiej pęsetą). Czerwony pieprz rozdrobnić, można zrobić to w moździerzu, ale równie dobrze w jakimkolwiek naczyniu tępą częścią noża, gdyż pieprz czerwony nie jest bardzo twardy i nie musi być roztarty na pył. Łososia podzielić na równej wielkości porcje, następnie skropić sokiem z cytryny, polać miodem, posypać czerwonym pieprzem i doprawić solą i odrobiną mielonego czarnego pieprzu (uwaga! czerwony pieprz nie jest zbyt ostry, dlatego też proponują użyć również małej ilości czarnego pieprzu). Łososia ostawić do lodówki na jakieś 10 minut.
Risotto:Na patelni rozgrzać oliwę razem z 1 łyżką masła, dodać drobno posiekaną szalotkę oraz dynię, smażyć aż do czasu kiedy szalotka się zeszkli. Następnie wsypać ryż, należy go smażyć aż do czasu kiedy dokładnie pokryje się masłem i będzie odrobinę przezroczysty (ok 3 minuty). Wlać wino, dokładnie wymieszać i odparować. Bulion należy trzymać na najmniejszym ogniu cały czas, żeby był ciepły. Wlać jedną łyżkę bulionu do risotto oraz wsypać szafran i dokładnie wymieszać. Następnie wlewać po łyżce bulionu, mieszając dokładnie i czekając aż ryż wchłonie cały płyn. Kontynuować w ten sposób przez ok 15-17 minut, aż ryż będzie miękki (ale nie rozgotowany, więc może nam zostać odrobina bulionu). W między czasie na sąsiedniej patelni rozgrzać oliwę, kiedy będzie już gorąca włożyć porcje łososia. Należy smażyć je w sumie przez ok 10 minut (zależy od grubości łososia), przekręcając raz na drugą stronę w trakcie smażenia. Łososia trzeba pilnować, aby się nie przypalił, oraz nie był przesmażony, a co za tym idzie suchy, dlatego też polecam smażenie na wolnym ogniu pod przykryciem. Risotto doprawić do smaku solą, pieprzem, odrobiną gałki muszkatołowej. Dodać pozostałą łyżkę masła i dokładnie wymieszać, przykryć i odstawić.
Całe danie podawać póki gorące z kawałeczkiem cytryny do dekoracji. Smacznego!
Fajne polaczenie, musi fajnie smakowac